2. Förfarande
Förfarande
Titel: K0090.000 Nyetablering av A9 Kristinehamn
Beskrivning: uppgift att planera för och anlägga. Bland de orter som är aktuella finns Kristinehamn, där det bestämda läget är Harberget, angränsande till E18 och riksväg 26. Kristinehamns garnison nyetableras på Harberget, som idag utgörs av oexploaterad mark. I samband med att A9 etableras på Harberget i Kristinehamn kommer ett stort antal byggnader, vägar och planer successivt att upprättas på området. Då Harberget saknar befintlig infrastruktur finns inga andra alternativ än anläggning av nya vägar, planer och ett områdesnät inkl. anslutning till leverantörer av VA, värme, el och fiber. Byggnadarea ca: 90 000m2 BTA
Intern identifierare: 2924/2021
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45000000 Anläggningsarbete
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000