85763-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Linköping: Lastbilar med flak och tipptruckar
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Flisbil med släp, drivmedel LBG till Gärstad avfallshanteringsanläggning
Referensnummer: 23/37
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
34134000 Lastbilar med flak och tipptruckar
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av flisbil samt släpvagn till Gärstad avfallshanteringsanläggning.
Syfte
Anskaffning av fabriksnytt flisekipage (lastbil inkl. släpvagn) med drivmedel LBG för transport av träflis mellan Gärstad avfallshanteringsanläggning och koncernens panncentraler.
Omfattning
Upphandlingen omfattar ett (1) stycken flisekipage (lastbil samt tillhörande släp). Drivmedel för ekipaget är LBG.
Option inkluderar serviceavtal för upp till ekipagets maskinella livslängd.
Under avtalstiden kan förändringar komma att ske utifrån koncernbeslut, verksamhetsförändringar med mera som kan påverka behovet.
Ej uppdelning av kontrakt
Varans natur gör att en uppdelning av kontraktet inte är administrativt eller ekonomiskt möjligt.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
34144000 Motorfordon för särskilda syften, 34300000 Delar och tillbehör till fordon och tillhörande motorer
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen