Typ av upphandlande myndighet Departement eller annan central, regional eller lokal statlig myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av husarkitekt till Vadstena slott och kloster
Referensnummer: 2342/18
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 71200000 Arkitekttjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
För att säkerställa kvalitet och långsiktighet i vård och utveckling av de mest krävande objekten/kulturmiljöerna upphandlar SFV slotts- /husarkitekter (och projektörer) som generalkonsulter (GK).
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 71210000 Arkitektoniska konsulttjänster, 71221000 Arkitekttjänster avseende byggnader, 71240000 Arkitekt-, ingenjörs- och planeringstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
I arbetet med byggnaderna gäller det att vara kostnadseffektiv, att varsamt ställa intressen och behov mot varandra och försöka få mest valuta för insatsen. Arkitekten skall vara kapabel att föra dessa planer till verklighet.
Uppdraget kräver erfarenhet av generalkonsultsåtagande från tidigare arbete med kostnads- och tidsstyrning i likvärdiga byggnader och miljöer.