2. Förfarande
Förfarande
Titel: Förhyrning av lyftanordning med personal
Beskrivning: Denna upphandling omfattar att tillhandahålla de tjänster som FM är i behov av, vilket huvudsakligen är mobilkranar för lyft av gods och med personkorg. Användningsområdet för lyftanordningarna är att leverantörens personal ska kunna leverera mobila lyftkranar som ska användas för att lyfta Försvarsmaktens gods och personal till den höjd som behovet avser. Detta kan bl.a. omfatta åtkomst till byggnadsfasader, byggnadstak, telemaster, etc., vilket ställer krav på att lyftanordningarna kan uppgå till de höjder som Försvarsmakten har behov utav. Det kan skilja sig från uppdrag till uppdrag mellan vilka lyftanordningar som krävs, för vilka leverantören ska kunna leverera både i normalläge och akuta uppdrag. Ett akut uppdrag innebär kort inställelsetid på mellan 12-48 timmar, beroende på behovet. Övriga uppdrag klassas som normala uppdrag. Tjänsterna som omfattas är bl.a.: • Mobilkranar på upp till >500 ton och upp till mellan 30-120m men även 250 meters höjd, • Personkorg för lyft • Fästanordningar för materiellyft • Transport fram till skyddsobjekt • Möjlighet till egna resurser vid behov av bärgning eller bogsering av sitt eget fordon eller maskin vid eventuellt haveri
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 42414000 Lyftkranar, mobila lyftramar och truckar med kran
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:123678:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 34142000 Kranbilar och dumprar
Optioner:
Beskrivning av alternativen: Tidsoptioner