85791-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Djursholm: Social omsorg med inkvartering
Sociala tjänster och andra särskilda tjänster – offentliga kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Verksamhetsdrift av grupp bostäder enligt LSS 9:9
Referensnummer: SN 2021/0197
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
85311000 Social omsorg med inkvartering
II.1.4.
Kort beskrivning
Socialnämnden i Danderyds kommun inbjuder genom denna förfrågan intresserade att lämna anbud avseende verksamhetsdrift av en gruppbostad
Upphandling omfattar Eddavägens gruppbostad, Hugin 15 samt Västerängsvägens gruppbostad, Yrkesläraren 4.
Uppdraget omfattar att, dygnet runt, året om, driva och utveckla verksamheten vid Eddavägens och Västerängsvägens gruppbostäder. Gruppbostäderna har inriktning mot vuxna enligt 9§9 LSS och avser avser grupp 1 i personkretsen enligt 1 § LSS, personer med utvecklingsstörning, autism eller autismliknande tillstånd. I uppdraget ingår ett kommunalt hälso- och sjukvårdsansvar som gäller i gruppbostaden såväl som vid den enskildes vistelse på daglig verksamhet.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
85100000 Hälsovårdstjänster, 85300000 Socialvård och tillhörande tjänster, 85311200 Social omsorg för handikappade, 85320000 Socialvård
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Socialnämnden i Danderyds kommun inbjuder genom denna förfrågan intresserade att lämna anbud avseende verksamhetsdrift av en gruppbostad enligt 9 § 9 Lagen (1993:387) om stöd och service till vissa funktions-hindrade (LSS) som tillhör personkretsen enligt 1 § 1 LSS. Personkrets 1 omfattar personer med utvecklingsstörning och/eller med autism-spektrumtillstånd.
Verksamhetsdrift av Eddavägens och Västerängsvägens gruppbostäder enligt 9§9 LSS
Socialnämnden i Danderyds kommun inbjuder härmed leverantörer att inkomma med anbud avseende verksamhetsdrift av två (2) gruppbostäder enligt 9§9 LSS.
Upphandlingsdokument
Upprättad: 2022-07-04
Upprättad av: Upphandlingskonsult Charlotta Strengberg Granskad av: Maria Alm
Uppdragets omfattning
Socialnämnden beslutar om LSS-insatser. Utföraren är skyldig att ta emot de personer som socialnämnden anvisar.
Verksamheten ska bedrivas med beaktande av allas likhet inför lagen, sakligt, opartiskt samt religiöst och politiskt obundet.
Upphandlande myndighet
Upphandlande myndighet är Danderyds kommun på uppdrag av Socialnämnden, organisationsnummer 212000–0126
Beskrivning av kommunens organisation
Danderyds kommun har ca 32 700 invånare och ca 1 700 anställda. Kommunen har en decentraliserad organisation med ett kommunledningskontor för administrativa tjänster, fyra beställar/myndighetskontor samt drygt 30 självständiga resultatenheter i egen regi, innefattande kommunalt drivna skolor, förskolor, vård- och omsorgsboenden, fritidsgårdar, bibliotek, kulturskola samt ungdomsmottagning.
Se också www.danderyd.se för mer information.
Kontaktpersoner för upphandlingen
Ansvarig Upphandlare:Charlotta Strengberg
Observera att verksamhetsfrågor, administrativa frågor om upphandlingen samt frågor om upphandlingsdokumentet ska inkomma via upphandlingssystemet TendSign, se punkt 2.4.
Upphandlingsförfarande
Upphandlingen genomförs som ett förenklat förfarande enligt lag (2016:1145) om offentlig upphandling.
Upphandlingsförfarandet innebär att upphandlingsbeslut får föregås av eventuella förhandlingar på kommunens initiativ. Anbud kan komma att antas utan föregående förhandling, varför det är av stor vikt att alla krav och villkor enligt detta upphandlingsdokument följs och att bästa villkor lämnas i anbudet.
Avtalsstart
Förväntad avtalsstart beräknas till 1 november 2022 för Eddavägen och 1 mars 2023 för Västerängsvägen.
Avtalstid
Den inledande avtalstiden är tre (3) år. Danderyds kommun har därefter möjligheten att förlänga avtalet med upp till fyra (4) år. Maximal avtalstid inklusive nyttjade av förlängningsoptioner är sju (7) år. Socialnämnden förbehåller sig rätten att besluta om förlängning av avtalet. En förlängning ska vara skriftlig och ske nio (9) månader före avtalstidens utgång.
Exakta datum regleras vid avtalstecknandet.
Vid fördröjning av upphandlingen på grund av eventuell överprövning har socialnämnden rätt att förskjuta avtalsstarten med erforderligt antal dagar.
Volymer
Årlig uppskattad volym utifrån 2021 års ersättning ca 6 000 000 på respektive respektive boende.
Personuppgifter
I samband med denna upphandling hanterar Danderyds kommun personuppgifter. För mer information se https://danderyd.se/kommun-och-politik/behandling-av-personuppgifter/