8583-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Huddinge: Pensionstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Pensionsadministration.
Referensnummer: UH-2016-105
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
66520000 Pensionstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar pensionsadministration, förmedlingstjänster och pensionshandläggning till Huddinge kommun.
Information inför inlämnande av anbud:
1. Läs först igenom anbudsföreskrifterna som beskriver upphandlingsprocessen.
2. Läs därefter igenom samtliga dokument innan ni svarar och lämnar in ansökan.
Frågor:
Tveka inte att ställa frågor eller ge synpunkter om något är oklart eller otydligt i underlaget så att missförstånd kan undvikas. Endast skriftliga svar är bindande.
Frågor ska ställas skriftligen via e-avrop.
Välkommen att lämna anbud.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 6 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
66520000 Pensionstjänster, 66500000 Försäkrings- och pensionstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen