Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kokgrytor, ugnar, m.m.
Referensnummer: 005-2017
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 39711360 Ugnar
II.1.4.
Kort beskrivning
Nässjö kommun (upphandlande myndighet) genomför en upphandling av Storköksutrustning Kokgrytor, ugnar, m.m. För mer information om Nässjö kommun se: www.nassjo.se
Upphandlingen avser ramavtal för Nässjö kommuns löpande behov av nyanskaffning, återanskaffning och installation av storköksutrustning, Kokgrytor, ugnar, m.m. Upphandlingen avser inte vanliga hushållsmaskiner och ej heller nyanskaffning och installation i samband med ny- eller ombyggnation av kommunens storkök.
Nässjö kommun har 7 centralkök som tillagar varm huvudkomponent till förskolor, skolor och äldreboenden, ett tillagningskök som lagar till gymnasiet. På 5 av centralköken finns även en restaurang till äldreomsorgen. Mottagningskök på förskolor är 33 st., skolor 13 st. och gymnasium 1 st.
Nässjö kommun kan inte bedöma den exakta omfattningen av kommande behov eller garantera en viss volym.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 39711360 Ugnar, 39221000 Köksutrustning, 39711400 Grillar, spishällar, värmeplattor och kokplattor, 39711300 Elektrotermiska apparater, 39720000 Icke-elektriska hushållsapparater, 39711000 Elektriska hushållsapparater för livsmedel
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Nässjö kommun har 7 centralkök som tillagar varm huvudkomponent till förskolor, skolor och äldreboenden, ett tillagningskök som lagar till gymnasiet. På 5 av centralköken finns även en restaurang till äldreomsorgen. Mottagningskök på förskolor är 33 st, skolor 13 st och gymnasium 1 st.