859006-2025 - Konkurrensutsättning
Sverige – Konsulttjänster för projektledning – Ramavtal Projektledningskonsulter Nybyggnad och Ombyggnad
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelRamavtal Projektledningskonsulter Nybyggnad och Ombyggnad
BeskrivningRamavtalet omfattar tjänster avseende projektledning bygg, projektledning mark, installationssamordning, byggledning, projekteringsledning samt byggarbetsmiljösamordning (BAS-P). Ett avrop kan innebära att en och samma konsult innehar flera av ovan roller i projektet. Ramavtalet är indelat i två avtalsområden: Nybyggnad respektive Ombyggnad.
Intern identifierareSHEM 2025/1474
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 72224000 Konsulttjänster för projektledning
Ytterligare klassificering (cpv): 71330000 Diverse byggnadstekniska tjänster, 71530000 Konsulttjänster för bygg- och anläggningsarbeten, 71540000 Byggteknisk ledning, 71541000 Byggteknisk projektledning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareRamavtal Projektledningskonsulter Nybyggnad och Ombyggnad