85908-2022 - ResultatSverige-Uppsala: Elektricitet
Meddelande om tilldelning av kontrakt – försörjningssektorerna
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Leverans av fysisk el
Referensnummer: UVA-2021-01445.
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
09310000 Elektricitet
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppsala Vatten avfall AB har för avsikt att upphandla fysiska elleveranser med möjlighet till fast pris produkt.
Målet är att få ett leveransavtal med en leverantör som använder väl utvecklade rutiner och erbjuder konkurrensmässiga priser.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
65300000 Eldistribution och tillhörande tjänster, 65310000 Eldistribution
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen omfattar fysiska elleveranser med möjlighet till fastprisavrop till Uppsala Vatten AB olika verksamheter
Under 2020 har årsvolymen varit på 28 306 MWh.
Syftet med upphandlingen är att förse köparen med fysisk leverans av el till samtliga anläggningar samt genom ett fysiskt fast pris säkerställa ett elpris som har känd prisförändring mellan åren.
Avtalet innehåller inte några utfästelser att avropa en viss volym under avtalsperioden. Det verkliga utfallet är helt beroende av vilka behov som uppstår under avtalets löptid och antagen leverantör förväntas ha kapacitet att leverera utifrån faktiskt behov. Kontraktsvärdet inklusive optioner estimeras till cirka 75 miljoner SEK.