2. Förfarande
Förfarande
Titel: Nätverksutrustning och tillhörande tjänster
Beskrivning: Nätverksutrustning är en bred produktgrupp. I den här upphandlingen avses alla typer av produkter som kommer att köpas in för byggande av nätverk. PS-bolagen kan komma att köpa in utrustning och tillhörande tjänster för följande ändamål: Accessnätet på kontoret, dvs kontor switchar för klienter • Core switchar för kontoret (Campus Core) • WAN • Trådlöst nät, Wifi APs • Accessnätet i datahallar • Core switchar för datahallar • Tillhörande routrar • Mjukvara för drift och övervakning • PS-bolagen förnyar och bygger kontinuerligt ut nätverksutrustning, både på kontor och i datahallar. Marknaden för nätverksutrustning ändras ständigt, vilket medför att PS-bolagen behöver leverantörer som följer med den tekniska utvecklingen och under hela avtalstiden kan erbjuda den senaste tekniken och support.
Intern identifierare: 202440
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 32000000 Radio-, televisions-, kommuniktions- och telekommunikationsutrustning samt tillhörande utrustning
Ytterligare klassificering (cpv): 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000