85953-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Arkitekttjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av husarkitekt avseende Nyköpingshus
Referensnummer: 23/9
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71200000 Arkitekttjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
”Husarkitekten huvuduppdrag är att säkerställa vården och utvecklingen av fastigheten. Samt se till kulturvärdena bevaras enligt skyddsbestämmelserna och vara behjälplig vid tillståndsansökningar till RAÄ och Länsstyrelsen, när avsteg från skyddsbestämmelserna behövs. Nyköpingshus har höga kulturhistoriska värden samt mycket murverk, varför kunskap inom området är fördelaktigt. Förvaltningen behöver en husarkitekt som kan fungera som bollplank och stötta förvaltningen vid såväl stora som små frågor. Husarkitekten behöver därmed ha bra koll på fastigheten och ska varje år skriva en årsrapport om statusen på fastighetens skick. Rapporten ska innehålla underhållet som skett under året men också behovet som uppstått. Vid behov behöver husarkitekten även agera som generalkonsult och hjälpa till vid underhållsprojekt. ”
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71221000 Arkitekttjänster avseende byggnader
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Detta uppdrag för SFV är mycket brett. Det är oftast många objekt, vårdprogram finns för ett flertal och vissa befintliga kommer behöva revideras samt vissa nya behöva upprättas.
Behovet av hjälp avser (oftast) främst flertalet mindre och mellanstora åtgärder/projekt men det kan även komma större projekt. Bland hyresgästerna finns såväl statliga som privata, stora som små och lokalhyresgäster samt bostadshyresgäster. Det gäller allt från historisk autenticitet och berättelser till kunskap om besöksmålsarbete. Arkitekten skall vara kapabel att föra dessa planer till verklighet.
Arkitekten skall vara kapabel att försvara kulturmiljöns långsiktiga värden.
I arbetet med byggnaderna gäller det att vara kostnadseffektiv, att varsamt ställa intressen och behov mot varandra och försöka få mest valuta för insatsen.
Uppdraget kräver erfarenhet av generalkonsultsåtagande från tidigare arbete med kostnads- och tidsstyrning i likvärdiga byggnader och miljöer.