86007-2018 - ResultatSverige-Göteborg: Avfallstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Behandling av restprodukt från Sävenäs AKV av förbränningsslagg
Referensnummer: 0043/18
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90500000 Avfallstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Renova Miljö AB har för avsikt att genomföra en frivillig förhandsinsyn över tröskelvärdet gällande behandling av restprodukt från Sävenäs AKV av förbränningsslagg till en uppskattad volym om ca. 15.000 ton/år. Om vi inte lyckas avsätta förbränningsslagget så blir det deponiavfall med tillhörande skatter och avgifter. Renova har funnit en leverantör som kan tillhanda en lösning om omhändertagande av denna restprodukt där resultatet blir en produkt ECA som nyttjande i anläggande av vägbanor, planer och andra hårdgjorda ytor, som fått myndighetstillstånd att bygga ytor inom avfallsanläggningarna. Det förefaller sannolikt att det bara finns en Leverantör (Econova Energy AB) som kan erbjuda denna produkt med innehåll av vår sorterad restprodukt förbränningsslagg till den kapacitet som efterfrågas och med myndighetstillstånd kan bli en godkänd produkt till vägbanor,planer m.m. som kan användas inom avfallsanläggningar. Med denna frivilliga förhandsinsyn, vill Renova AB försäkra sig.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen