2. Förfarande
Förfarande
Titel: Ramavtal Byggprojektledningstjänster nr 2 - Mönsterås
Beskrivning: Tjänsterna omfattar strategisk, taktisk och operativ projektledning i samband med ny-, om- och tillbyggnationer samt underhållsprojekt inom fastighets- och anläggningsverksamhet. Byggprojektledaren ska fungera som Beställarens representant och leda projekt från tidiga skeden (idé och förstudie) till genomförande och avslut, inklusive uppföljning och överlämning. Avropande organisationer är Mönsterås kommun samt Mönsterås Bostäder AB.
Intern identifierare: U-145-2025
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 71500000 Tjänster för bygg- och anläggningsarbeten, 71540000 Byggteknisk ledning, 71541000 Byggteknisk projektledning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Beskrivning: Upphandlingen är uppdelad i - Delområde 1 - Byggprojektledning BPL 1 eller motsvarande. - Delområde 2 - Byggprojektledning BPL 2 eller motsvarande.
Intern identifierare: 1816830-0
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Delområde 1 Projektkostnad inkl. projektering > 100 MSEK
Beskrivning: Delområde 1 projekteringskostnad > 100 MSEK
Intern identifierare: 1816965-1
Del (anbudsområde): LOT-0003
Titel: Delområde 2 Projektkostnad inkl. projektering ≤ 100 MSEK
Beskrivning: Delområde 2 = projektkostnad ≤ 100 MSEK
Intern identifierare: 1816966-2