2. Förfarande
Förfarande
Titel: Datacenter Norrbottens e-nämnd
Beskrivning: Piteå kommun genomför en samordnad upphandling av datacenter till förmån för Norbottens e-nämnd. Samverkande kommuner genom Norrbottens e-nämnd är Arjeplogs kommun, Arvidsjaurs kommun, Bodens kommun, Gällivare kommun, Haparanda stad, Jokkmokks kommun, Kalix kommun, Kiruna kommun, Luleå kommun, Pajala kommun, Piteå kommun, Älvsbyns kommun, Överkalix kommun och Övertorneå kommun.
Intern identifierare: 25INK050
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 72300000 Datatjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 72500000 Datortjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000