2. Förfarande
Förfarande
Titel: 2026-Mattransporter Harads
Beskrivning: Upphandlingen omfattar Bodens kommuns behov av mattransporter till äldreomsorg i Harads. Med mattransport avses lastning, distribution och lossning av kall och varm mat från produktionskök till äldreboende. Även returtransport av tomgods ingår. Till äldreomsorgen sker leveranser årets alla dagar. I Turlista (bilaga 11.1) finns en detaljerad beskrivning av leveransställen, tider sträckor och volym. I uppdraget ingår även tjänsten att hämta och leverera varor från Coop tre gånger per vecka. Måndag (för närvarande) ungefär kl. 14.00 och leverera till äldreboendena Edestrand, Älvstrand och Harads skolkök. Onsdag (för närvarande) leverera potatis från Coop till Harads skolkök. Fredag (för närvarande) ungefär kl. 11.00 med varor från Coop till Harads skolkök.
Intern identifierare: AUN 2026-53
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 55521200 Måltidsleveranser
Ytterligare klassificering (cpv): 55000000 Hotell-, restaurang- och detaljhandelstjänster, 55520000 Catering, 60000000 Transporter (utom avfallstransport), 60100000 Vägtransporter
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: 2026-Mattransporter Harads