86031-2022 - ResultatSverige-Örnsköldsvik: Konsulttjänster för bygg- och anläggningsarbeten
Meddelande om tilldelning av kontrakt – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Konsult byggledare fibernät
Referensnummer: 2021-36
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71530000 Konsulttjänster för bygg- och anläggningsarbeten
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser konsulttjänster för byggledare till Beställarens fibernätsområde.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71530000 Konsulttjänster för bygg- och anläggningsarbeten, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71316000 Konsulttjänster för telekommunikation
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen avser ramavtal för avrop av konsulttjänster inom byggledning av fiberprojekt.
Ramavtalet kommer att nyttjas för både korta och långa uppdrag.
Beställaren uppskattar den årliga volymen till ca 3000 timmar under i huvudsak perioden april-november. Omfattningen kan dock variera från år till år och ingen volymgaranti lämnas.
Samtliga uppdrag kommer att vara belägna i Örnsköldsviks kommun och utföras på plats hos Beställaren.
Beställaren avser teckna rangordnade ramavtal med två leverantörer. Avtalstiden är 2 år med möjlighet till förlängning 1+1 år.