860516-2025 - Konkurrensutsättning
Sverige – Radio-, televisions-, kommuniktions- och telekommunikationsutrustning samt tillhörande utrustning – Utrustning, tjänster, konsulter samt utbildning till nätverksmiljön - Falu kommun
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Varor
2. Förfarande
Förfarande
TitelUtrustning, tjänster, konsulter samt utbildning till nätverksmiljön - Falu kommun
BeskrivningHej och välkommna att lämna anbud i Faluns upphandling av utrustning, tjänster, konsulter samt utbildning inom nätverksmiljö. Falu kommun tror på ett långsiktigt samarbete med leverantören för att åstadkomma förändringar/förbättringar samt utveckling avseende Falu kommuns IT miljö för datakommunikation. Leverantören ska erbjuda nätverksprodukter, t ex switchar, routrar, lastbalanserare, brandväggar, trådlöst accesspunkter, SAN-switchar och närliggande produkter och tjänster. Leverantören ska även kunna erbjuda konsulter och projektledare upp till hög kompetens inom samma område. För mer information se avtalsvillkoren.
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artVaror
Huvudklassificering (cpv): 32000000 Radio-, televisions-, kommuniktions- och telekommunikationsutrustning samt tillhörande utrustning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:121157:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 32412100 Telekommunikationsnät, 48200000 Programvara för nätverk, Internet och intranät, 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd, 72100000 Rådgivning för maskinvara, 72212200 Programvaruutvecklingstjänster för nätverk, Internet och intranät, 72500000 Datortjänster, 72600000 Datorstöd och rådgivningstjänster, 72700000 Datanätstjänster