2. Förfarande
Förfarande
Titel: Ramavtal entreprenad avseende hyresgästanpassningar och tekniskt underhåll, ett kvarter i södra Klara, Stockholm
Beskrivning: I aktuellt kvarter är en större mängd hyresgästanpassningar med hög säkerhetsklass planerade som inte ryms inom ramen för SFVs nuvarande ramavtal därför handlas detta ramavtal upp specifikt. Utsedd entreprenör kommer agera generalentreprenör med i huvudsakligen egna underentreprenörer men vissa specialistdiscipliner eller material kan komma att anvisas från SFVs befintliga avtal.
Intern identifierare: 25/8
Typ av förfarande: Selektivt
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten
Ytterligare klassificering (cpv): 45262700 Ombyggnadsarbete, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45454000 Ombyggnadstjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000