86061-2019 - ResultatSverige-Södertälje: Kringtjänster för landtransporter
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal Flyttjänster och magasinering
Referensnummer: TI 2018-2063
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
63710000 Kringtjänster för landtransporter
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser flyttjänster och magasinering.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
60100000 Vägtransporter, 63120000 Lagring och magasinering, 63122000 Magasinering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Denna upphandling avser flyttjänster och magasinering. Inom verksamheten finns många olika scenarier för vad en flyttjänst innebär. Flyttjänster kommer inbegripa interna och externa kontorsflyttar, flytt av operativ verksamhet i kommunal regi såsom tex skolor samt även bohagsflyttar av tredje man.
Flyttjänsten omfattar, utöver att flytta och transportera gods, också magasinering, demontering och montering, ned- samt uppackning och ur- respektive inkoppling av IT utrustning. Flyttjänsterna kan också komma att inbegripa flytt av känsligt gods samt skrymmande eller tungt gods såsom exempelvis pianon och kassaskåp/värdeskåp.