86075-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Linköping: Fakturering
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal Bemanning ekonomi
Referensnummer: 20/4
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79999200 Fakturering
II.1.4.
Kort beskrivning
Tekniska verken har en central ekonomifunktion för merparten av koncernens verksamheter. Avdelningen består av ca 25 personer. Ansvarsområdet innefattar bland annat fakturering, påminnelsehantering, kravhantering, betalningar, leverantörsreskontra, redovisning, controlling och finansiering. Vi har ibland behov av att hyra in kompetens vid vakanser, ordinarie personals frånvaro eller i samband med större utvecklingsprojekt.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79211000 Redovisning, 79412000 Finansiella konsulttjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Syfte
Tekniska verken har en central ekonomifunktion för merparten av koncernens verksamheter. Avdelningen består av ca 25 personer. Ansvarsområdet innefattar bland annat fakturering, påminnelsehantering, kravhantering, betalningar, leverantörsreskontra, redovisning, controlling och finansiering. Vi har ibland behov av att hyra in kompetens vid vakanser, ordinarie personals frånvaro eller i samband med större utvecklingsprojekt. Syftet med upphandlingen är att B ska kunna avropa extern personal för längre eller kortare tid.
Omfattning
Upphandlingen omfattar ska tillgodose B behov av ekonomitjänster inom B verksamhet.
B uppskattar värdet för tjänsterna till ett värde av cirka 1 200 000 SEK per år, värdet är inte en beställning utan ska ses som information.
Volymerna varierar från år till år, och angivna volymer gäller utan förbindelse. L är skyldig att leverera det verkliga behovet. Under avtalstiden kan förändringar komma att ske utifrån koncernbeslut, verksamhetsförändringar med mera som kan påverka behovet och volymen.
Upphandlingen omfattar löpande behov hos B inom avtalsområdet. För enskilda projekt förbehåller sig B rätten att utföra separat upphandling. Under avtalstiden kan förändringar komma att ske utifrån koncernbeslut, verksamhetsförändringar med mera som kan påverka behovet och volymen.
Uppdelning av kontrakt
B lägger stor vikt vid att erhålla en kontinuerlig helhetslösning med en (1) L som tar ansvar för hela åtagandet. B väljer därför att ej dela upp kontraktet.
B avser att anta tre (3) ramavtalsleverantörer.