860956-2025 - Konkurrensutsättning
Sverige – Företagstjänster: lagstiftning, marknadsföring, rådgivning, rekrytering, tryckning och säkerhet – DIS Organisations och ledarskapskonsulter
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelDIS Organisations och ledarskapskonsulter
BeskrivningUpphandling skapad för gruppering av avtal vid avtalsimport
Intern identifierare2023KS/0275
Typ av förfarandeSelektivt
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 79000000 Företagstjänster: lagstiftning, marknadsföring, rådgivning, rekrytering, tryckning och säkerhet
Ytterligare klassificering (cpv): 79410000 Företags- och organisationsrådgivning, 79420000 Managementtjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Titel1. Verksamhetsutveckling och strategi
BeskrivningVerksamhetsutveckling och strategi berör kommunens vision, mål, värdegrundstrategi samt taktik och bygger ofta på analys.
Intern identifierare1. Verksamhetsutveckling och strategi
Del (anbudsområde)LOT-0002
Titel2. Ekonomistyrning
BeskrivningEkonomistyrning omfattar de åtgärder inom en verksamhet som utförs för att uppnå uppsatta ekonomiska mål. De ekonomiska målen måste sammankopplas med verksamhetens vision, strategiska mål, framgångsfaktorer samt verksamhetsplaner.
Intern identifierare2. Ekonomistyrning
Del (anbudsområde)LOT-0003
Titel3. Process och organisationsutveckling
BeskrivningOrganisationsutveckling omfattar utveckling/förändring/effektivisering av organisationsstrukturer och/eller processer inom kommunen.
Intern identifierare3. Process och organisationsutveckling
Del (anbudsområde)LOT-0004
Titel4. Analys och metod
BeskrivningAnalys och metod omfattar analys av datamaterial, utgör stöd i utveckling av statistiska metoder och metoder för datahantering samt framtagande av nyckeltal.
Intern identifierare4. Analys och metod
Del (anbudsområde)LOT-0005
Titel5. HR/ kompetensförsörjning
BeskrivningHR/Kompetensförsörjning berör medarbetarens, gruppens och organisationens kompetens och uppbyggnaden av kompetens. Området omfattar en översyn av befintlig kompetens och vilken kompetens som behövs i framtiden för att nå verksamhetens mål.
Intern identifierare5. HR/ kompetensförsörjning
Del (anbudsområde)LOT-0006
Titel6. Chefs och ledarskapsstöd
BeskrivningChefs- och ledarskapsutveckling omfattar tjänster rörande chefers och nyckelpersoners utveckling och medverkan vid förändring av chefens/ledarens samt medarbetarnas handlingssätt.
Intern identifierare6. Chefs och ledarskapsstöd