86118-2021 - ÄndringSverige-Umeå: Växter
Rättelse
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Snittblommor och Krukväxter
Referensnummer: 20282
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
03451000 Växter
II.1.4.
Kort beskrivning
Leverans av snittblommor och krukväxter till Umeå kommun, Vakin och Norrlandsoperan.
Avtalet avser enstaka köp av snittblommor/buketter och krukväxter med mera för inomhusbruk.
Exkluderat är volymköp av krukväxter som levereras från kommunens egna växthus inom ramen för växtentreprenader eller nyetableringar av krukväxter till kontor och enheter.