86121-2024 - Resultat
Sverige – Byggnadsanläggning – Kv. Ånn 7, totalentreprenad med samverkan
Meddelande om upphandlings- eller koncessionstilldelning – standardsystem
Byggentreprenader
2. Förfarande
Förfarande
TitelKv. Ånn 7, totalentreprenad med samverkan
BeskrivningKort information om objektet & projektet Objektet är Kv. Ånn 7 som består av fyra sammanhängande huskroppar som byggdes 1961. Fastigheten fungerar idag som ett vård- och omsorgsboende samt boende för personer med demens. Beställaren planerar nu att riva befintliga byggnader och sedan bygga ett nytt vård- och omsorgsboende med 72 lägenheter och ca 60 stycken nya seniorbostäder med aktivitetscentra. Nybyggnationen avseende vård- och omsorgsboende omfattar ca 6400 m² BTA. Nybyggnationen avseende seniorbostäder omfattar ca 5300 m² BTA. Övrigt Entreprenaden kommer att genomföras som en totalentreprenad med samverkan, se ”Entreprenadkontrakt” för en närmare beskrivning av byggprocessen och entreprenadens två faser
Intern identifierareMIC 2023/438
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artByggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45210000 Byggnadsanläggning
Ytterligare klassificering (cpv): 45211200 Byggnation av servicehus, 45211300 Byggnation av bostäder, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten, 71240000 Arkitekt-, ingenjörs- och planeringstjänster, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareKv. Ånn 7, totalentreprenad med samverkan