86146-2025 - Konkurrensutsättning
Sverige – Avfallshantering – Omhändertagande och behandling av fraktionen komposterbart trädgårdsavfall från Återvinningscentraler
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Omhändertagande och behandling av fraktionen komposterbart trädgårdsavfall från Återvinningscentraler
Beskrivning: Mottagning och biologisk behandling av fraktionen komposterbart trädgårdsavfall. Fraktionen trädgårdsavfall består i huvudsak av gräs, löv och blommor och kan komposteras eller rötas.
Intern identifierare: 24SVOA1527
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: ja
Motivering för det påskyndade förfarandet: Miss i planering samt hög arbetsbelastning
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 90510000 Avfallshantering
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: Omhändertagande och behandling av fraktionen komposterbart trädgårdsavfall från Återvinningscentraler