2. Förfarande
Förfarande
Titel: Övervakning av främmande arter i marin och limnisk miljö
Beskrivning: HaV beställer idag övervakning av marina hamnar med syftet att identifiera främmande arter. Det marina övervakningsprogrammet täcker de största svenska hamnarna samt närliggande marinor längs med hela Sveriges kust. Övervakningsmetoden har utvecklats genom åren för att kunna hitta nya främmande arter samt följa kända främmande arter i sin utbredning. Metoden är baserad på insamling av prover från fem planktondrag med 90 µm håv (som poolas i två prov), fem vattenprov (eDNA), och två påväxtpaneler per hamn (som delas i fyra prov) och vid två tillfällen (försommar och sensommar) följd av metabarcoding och sekvensering av minst en markör (cytochrome c oxidase I, förkortad COI). Alla data, inklusive sekvensdata, genetiska artobservationer, och direkta artobservationer av främmande arter i fält skall göras offentligt tillgängliga för att kunna analyseras tillsammans med andra data i framtiden. För att fortsätta nuvarande övervakning i marin miljö samt att utvidga övervakningsprogrammet att även inkludera hamnar i sötvatten (Vänern och Mälaren) görs nu en öppen upphandling av Havs- och vattenmyndigheten under förutsättning av myndigheten erhåller förväntade tillräckliga budgetmedel för denna övervakning. Upphandlingen sker som en annonserad upphandling med avsikt att teckna avtal för utförande av övervakning och tillhörande tjänster. Uppdraget är begränsat till 2026–2028.
Intern identifierare: 2025-003178
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 90711500 Miljöövervakning utom för byggprojekt
Ytterligare klassificering (cpv): 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71313400 Miljökonsekvensbedömning för bygg- och anläggningsarbeten, 71313430 Analys av miljöindikatorer för bygg- och anläggningsarbeten, 71350000 Vetenskapliga och tekniska ingenjörstjänster, 71354500 Marina mätningar, 73000000 FoU-tjänster samt tillhörande konsulttjänster, 73110000 Forskning, 73112000 Marin forskning, 90000000 Avlopps- och avfallshantering, sanering och miljötjänster, 90710000 Miljöledning, 90711300 Analys av miljöindikatorer utom för byggprojekt, 90712300 Strategisk planering för bevarande av den marina miljön, 90720000 Miljöskydd, 90721700 Skydd av hotade arter, 90730000 Spårning, övervakning och återställning av föroreningar, 90733600 Hantering eller övervakning av gränsöverskridande vattenföroreningar, 92000000 Fritids-, kultur- och sporttjänster, 92530000 Tjänster i botaniska och zoologiska trädgårdar samt naturreservat, 92534000 Tjänster för skydd av vilda djur och växter, 98000000 Andra samhälleliga och personliga tjänster, 98360000 Marina tjänster, 98361000 Marinakvatiska tjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: Övervakning av främmande arter i marin och limnisk miljö