Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Maskinell miljöanpassad ogräsbekämpning.
Referensnummer: TFN 2017/00218
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 77312000 Ogräsröjning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar maskinell miljöanpassad ogräsbekämpning. Arbetet skall utföras vid 2 tillfällen per år, i maj och augusti på hårdgjorda ytor som refuger och stensättningar inom Halmstads kommun.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 16000000 Jordbruksmaskiner, 16600000 Specialmaskiner för jordbruk eller skogsbruk, 43325100 Utrustning för skötsel av grönområden, 77312000 Ogräsröjning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Omfattning:
Upphandlingen omfattar maskinell miljöanpassad ogräsbekämpning. Föregående års volym var ca 100 timmar och kan ses som en indikation på kommande volym. Omfattningen kan komma att förändras under avtalstiden. Leverantören förbinder sig att leverera kommunens verkliga behov. Avtalstiden är 3 år med möjlighet till förlängning i maximalt 1 år. Viss verksamhet som berör avtalsområdet kan bedrivas i egen regi. I sådana fall är ramavtalet att betrakta som ett komplement till den egna verksamheten. Vid större evenemang kan kommunen vara bunden till att anlita andra anvisade leverantörer. Kommunen förbehåller sig rätten att vid större enskilda köp göra separat upphandling.