2. Förfarande
Förfarande
Titel: Modernisering av Berga äldreboeden hus B och C
Beskrivning: Berga äldreboende på Björnstiden 137 är uppförd i två byggnader som länkar samman via en gemensam entré och matsal. Hus A byggdes runt 1970 medan entrén och hus B uppfördes år 1993. I och med byggnationen av hus B genomförde även en generell teknisk upprustning av hus A. Hus C, som är ett låghus sammanlänkar hus A och hus B med en entré, gemensam matsal, storkök och ett galleri samt källargångar. Denna upphandling avser en modernisering av hus B & C.
Intern identifierare: TND/2025:910
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45000000 Anläggningsarbete
Ytterligare klassificering (cpv): 45211100 Bygg- och anläggningsarbeten för bostäder, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering, 45332200 VA-arbeten, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten, 45453000 Reparation och renovering, 45453100 Renoveringsarbeten
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000