86257-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Postgång
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Posttjänster.
Referensnummer: SR1716
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
64110000 Postgång
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling avseende inrikes posttjänster.
Upphandlingen är samordnad mellan Sveriges Radio AB, Sveriges Television AB (SVT), Sveriges Utbildningsradio AB (UR) och Sveriges Radio Förvaltnings AB (SRF).
Bolagens behov av post- och budtjänster har uppdelats i 4 avtalsområden (3 upphandlingar). Nämligen Posttjänster, Företagspaket och gods inrikes samt bud i Stockholms län (2 avtalsområden) samt Utrikes transporttjänster. Anbudsgivare kan lämna anbud i ett eller flera områden. Anbudsgivaren får fritt anlita underleverantör och även nyttja andra bolags kapacitet, kompetens och resurser.
Volymen i samtliga avtalsområden är vikande. Bolagen behöver, på grund av sin verksamhetskaraktär och sitt samhällsansvar, ställa höga krav på säkerhet och kontinuitet. Bolagen finns i hela Sverige och det är viktigt att samtliga orter får likvärdig service inom detta område.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
64110000 Postgång, 64100000 Post- och budtjänster, 64000000 Post- och telekommunikationstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Tjänsten omfattar:
— lämning av inkommande post från PostNords terminaler. Bolagen har box- och postnummer samt postadresser. Posten är adresserad till någon av dessa;
— hämtning av all utgående post från Bolagen för leverans till PostNords terminaler.
Sveriges Radio AB upphandlar och tecknar avtal. De övriga PS-bolag inklusive SRF har rätt att beställa tjänster på detta avtal.
Avtal kommer att tecknas med en (1) leverantör i denna upphandling.