See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Anbudsinbjudan Greppa Näringen DIS 2026
Beskrivning: Länsstyrelsen Södermanland inbjuder leverantörer att lämna anbud på anbudsförfrågan avseende rådgivningar inom Greppa Näringen-projektet med utgång ur det Dynamiska inköpssystem: DIS utökat Greppa Näringen, dnr. 114-74939-2021. Upphandlingen genomfördes genom ett selektivt förfarande. Samtliga krav som Länsstyrelsen ställde och av anbudsgivare accepterades i ansökansfasen gäller under hela det dynamiska inköpssystemets giltighetstid, även om kraven inte upprepas vid anbudsinbjudan.
Föregående meddelande: 193191-2023
Intern identifierare: 7165-2025
Typ av förfarande: Annat förfarande i ett steg
Förfarandets viktigaste kännetecken: Avrop av DIS
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 77000000 Jordbruks-, skogsbruks-, trädgårds-, vattenbruks- och biodlingstjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 79410000 Företags- och organisationsrådgivning, 79411000 Allmän organisationsrådgivning, 79411100 Konsulttjänster för företagsutveckling
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Greppa Näringen
Beskrivning: Denna anbudsinbjudan avser rådgivning inom Greppa Näringen i Södermanlands län. Modulgrupp 2, 3, 4, 8, 9, 10, 11, 13, 14, 16, 17, 19, 20, 21 och 24. Uppdraget omfattar genomförande av enskild rådgivning inom Greppa Näringen, registrering i Greppa Näringens administrativa system samt redovisning av utförd verksamhet till Länsstyrelsen. Rådgivning ska utföras enligt de beskrivningar som finns i Jordbruksverkets ”Krav och rekommendationer för Greppa Näringens verksamhet”. Utöver grundläggande kompetens finns även krav på modulspecifik kompetens för vissa moduler. Detta framgår i bilaga 1 Moduler och krav.
Intern identifierare: 1806017-0
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Modulgrupp 2
Beskrivning: Moduler som efterfrågas • 1Aa Startrådgivning med växtnäringsbalans • 1U Uppföljning och hållbarhetsanalys • 10B Upprepad Växtnäringsbalans- utan djur • 10D Upprepad växtnäringsbalans - med djur • 11Aa Kvävestrategi utan stallgödsel • 11Ab Kvävestrategi med stallgödsel • 11B Fosforstrategi • 15A Grovfoderodling
Intern identifierare: 1806018-1
Huvudklassificering (cpv): 79410000 Företags- och organisationsrådgivning
Del (anbudsområde): LOT-0003
Titel: Modulgrupp 3
Beskrivning: Moduler som efterfrågas • 1Aa Startrådgivning med växtnäringsbalans • 1U Uppföljning och hållbarhetsanalys • 12A Markpackning • 12B Bördighet • 16A Precisionsodling • 16B Test av mineralgödselspridare
Intern identifierare: 1806020-2
Del (anbudsområde): LOT-0004
Titel: Modulgrupp 4
Beskrivning: Moduler som efterfrågas • 14D Översyn av dränering • 14U Underhåll av diken
Intern identifierare: 1806021-3
Del (anbudsområde): LOT-0005
Titel: Modulgrupp 8
Beskrivning: Moduler som efterfrågas • 13A Växtskydd- hantering • 13C Växtskydd- vattenskyddsområde • 13I Integrerat växtskydd
Intern identifierare: 1806025-4
Del (anbudsområde): LOT-0006
Titel: Modulgrupp 9
Beskrivning: Moduler som efterfrågas • 14A Våtmarksplanering • 14B Skötsel/restaurering av våtmark
Intern identifierare: 1806026-5
Del (anbudsområde): LOT-0007
Titel: Modulgrupp 10
Beskrivning: Moduler som efterfrågas • 20A Klimatkollen växtodlingsgårdar • 20B Klimatkollen djurgårdar • 20C Klimatkollen upprepning växtodlingsgården • 20D Klimatkollen upprepning djurgården
Intern identifierare: 1806027-6
Del (anbudsområde): LOT-0008
Titel: Modulgrupp 11
Beskrivning: Nedanstående modul ingår i denna modulgrupp: • 21C Energikollen, enskild rådgivning djurgårdar
Intern identifierare: 1806028-7
Del (anbudsområde): LOT-0009
Titel: Modulgrupp 13
Beskrivning: Moduler som efterfrågas • 30A Stallmiljö och yttre miljö • 30C Byggplanering
Intern identifierare: 1806030-8
Del (anbudsområde): LOT-0010
Titel: Modulgrupp 14
Beskrivning: Moduler som efterfrågas • 1A Startrådgivning med växtnäringsbalans • 1U Uppföljning och hållbarhetsanalys • 41A Kontroll av foderstater, mjölkkor • 41B Kontroll av foderstater, nöt och lamm • 41C Endags utfodringskontroll, mjölk/nöt • 42A Betesstrategi • 40B Upprepad växtnäringsbalans, djurgårdar
Intern identifierare: 1806031-9
Del (anbudsområde): LOT-0011
Titel: Modulgrupp 16
Beskrivning: Nedanstående moduler ingår i denna modulgrupp: • 1Ah Startrådgivning miljövänlig hästhållning
Intern identifierare: 1806033-10
Del (anbudsområde): LOT-0012
Titel: Modulgrupp 17
Beskrivning: Nedanstående modul ingår i denna modulgrupp: • 17A Biologisk mångfald i jordbrukslandskapet
Intern identifierare: 1806034-11
Del (anbudsområde): LOT-0013
Titel: Modulgrupp 19
Beskrivning: Moduler som Efterfrågas • 1U Uppföljning och hållbarhetsanalys • 1C Hållbarhetsanalysen • 1D Hållbarhetsanalys- uppföljande samtal
Intern identifierare: 1806036-12
Del (anbudsområde): LOT-0014
Titel: Modulgrupp 20
Beskrivning: Moduler som Efterfrågas • 23B Är biogas något för mig? Fysiskt besök • 23B Är biogas något för mig? Digitalt besök • 23C Fördjupad biogasrådgivning inför investering – ekonomi med riskanalys och miljönytta • 23D Fördjupad biogasrådgivning – Affärsmöjligheter, lagstiftning och planering
Intern identifierare: 1806037-13
Del (anbudsområde): LOT-0015
Titel: Modulgrupp 21
Beskrivning: Moduler som efterfrågas • 21A Energikollen, Gruppträff 1 • 21B Energikollen, Gruppträff 2
Intern identifierare: 1806038-14
Del (anbudsområde): LOT-0016
Titel: Modulgrupp 24
Beskrivning: Moduler som efterfrågas • 15G Grovfoderproduktion med lägre klimatavtryck och bättre lönsamhet, gruppträff • 16G Kväveoptimering i spannmål, gruppträff
Intern identifierare: 1806041-15