86308-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Båstad: Byggnadsinstallationsarbeten
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Bygg- och eltjänster.
Referensnummer: KS 000146/2017-100
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45300000 Byggnadsinstallationsarbeten
II.1.4.
Kort beskrivning
Allmän beskrivning:
Båstads kommun bjuder in till anbudslämning på entreprenörstjänster avseende bygg och el. Upphandlingen gäller endast Båstads kommuns egna uppdrag och omfattar inte de fastigheter och uppdrag som Båstadhem förvaltar och beställer. Ramavtalet innefattar uppdrag som mindre servicearbeten (reparationer, underhåll och ombyggnader, nätverkskablage) m.m. Upphandlingen är uppdelad i två (2) delar och anbudslämnare kan välja att svara på en eller båda delarna.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Byggtjänster
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45262700 Ombyggnadsarbete, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten, 45420000 Snickerimonteringar, 45421000 Snickeriarbeten, 45454000 Ombyggnadstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Eltjänster
Del nr: 2
45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45311000 Installation av elektriska ledningar och kopplingsarbeten, 45311100 Indragning av elektriska ledningar, 45314000 Installation av telekommunikationsutrustning, 45314310 Kabelläggning, 45314320 Installation av datakablar