86313-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Jönköping: IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Bilpoolsystem.
Referensnummer: 16/149
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ett IT-system för hantering av uthyrning av kommunens tjänstefordon.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48151000 Datorstyrsystem, 48700000 Verktygsprogram, 48810000 Informationssystem, 48900000 Diverse programvara och datorsystem, 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd, 72200000 Programmering av mjukvara samt rådgivning, 72222300 IT-tjänster, 72253000 Helpdesk- och stödtjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Inledning:
Jönköpings kommun (Beställaren) inbjuder sökande (Leverantör) att ansöka om att delta i upphandling avseende ett system för hantering av kommunens bilpool.
Denna interna bilpool består i dagsläget av 35 bilar. Avsikten är att den interna bilpoolen successivt kommer att bli större och antalet bilar kommer att bli ca 60 bilar år 2022.
Grundläggande krav som ska uppfyllas av Leverantören:
a. Efterfrågat system ska levereras som en webbaserad tjänst (SaaS) utan lokal installation.
b. Webgränssnittet ska följa krav gällande tillgänglighet enligt WCAG 2.0 och responsiv design för effektiv mobilåtkomst.
c. Bokning av fordon ska kunna hanteras via olika digitala kanaler, ex. webbsida och appar.
d. Nyckelfri upplåsning av fordon, med ordinarie startnyckel förvarad i fordonet ska erbjudas.
e. Fjärröppning av fordon av administratör ska vara möjlig.
f. Systemet ska erbjuda även möjlighet att boka elbilar där hänsyn till körsträcka och laddcykler tas.
g. Möjlighet att med hjälp av systemet skapa debiteringsunderlag för olika debiteringsslag med filöverföring för integration till ekonomisystemet Visma ska erbjudas.
h. Tillhandahållande av service och support på svenska vardagar 8:00-17:00 ska erbjudas.
Upphandlingen omfattar inte fordon.
Uppskattat värde:
Avtalets uppskattade värde under hela avtalstiden inkl. ev. förlängningsklausuler uppgår till ca 2 000 000 SEK. Värdet innebär en uppskattad volym och innebär endast ett riktvärde. Det verkliga utfallet kan bli såväl högre som lägre och några garanterade volymer lämnas inte.
Upphandlingsförfarande:
Upphandlingen genomförs i enlighet med bestämmelserna i lagen (2016:1145) om offentlig upphandling (LOU) med ett Förhandlat förfarande.
Antal leverantörer i anbudsgivningen:
Efter kvalificering kommer samtliga Leverantörer som uppfyller ställda krav att inbjudas till anbudsgivning.
Avtalsstart:
Planerad avtalsstart är 15.9.2017.