86329-2021 - PlaneringSverige-Stockholm: Programvaruutvecklingstjänster för säkerhet
Förhandsmeddelande
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Förhandsinsyn, e-identitet genom BankID
Referensnummer: SLSO 2021-0394
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72212730 Programvaruutvecklingstjänster för säkerhet
II.1.4.
Kort beskrivning
SLSO anser det nödvändig att teckna avtal för elektronisk identifiering från nuvarande leverantör, Svensk e-identitet, då risken för driftstörningar skulle öka under kommande kritisk period vid ett eventuellt byte av leverantör i samband med upphandling genom öppet förfarande.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79132100 Certifieringstjänster för elektroniska signaturer
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen