86408-2018 - ResultatSverige-Visby: Manöver- och styrsystem
Meddelande om tilldelning av kontrakt – försörjningssektorerna
Varor
Direktiv 2004/17/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Elnät Scada
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Köp
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Gotlands län.
Nuts-kod SE214 Gotlands län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Gotlands Elnät AB skall byta ut sina driftövervakningssystem för övervakning och styrning av elnätet på Gotland. Ett nytt driftövervakningssystem är planerat att vara i drift under 2017.
Befintliga fjärrkontrollsystem kommunicerar med OPC och Comli till ett 30-tal understationer. Vissa nyare understationer är förberedda för IEC 60870-5-104. Det nya systemet skall kommunicera med befintliga understationer och den centrala kommunikationslösningen skall ingå i leveransen.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
42961000 Manöver- och styrsystem, 42961200 SCADA eller motsvarande system
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
Upphandlingen omfattas av avtalet om offentlig upphandling: ja
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.