Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
LIMS - Laboratory Information Management System
Referensnummer: 0128/20
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 72211000 Programmering av system- och användarprogram
II.1.4.
Kort beskrivning
Avtalet omfattar LIMS - Laboratory Information Management System.
Gryaab AB:s laboratorium utför provtagning och analys på avloppsvatten och slam.
Laboratoriet hanterar idag cirka 6 500 prover och cirka 26 000 analyser per år, varav en del analyseras av externa laboratorier.
Laboratoriet är i behov av ett nytt LIMS (Laboratory Information Management System) som avser att ersätta Wilab LIMS som installerades 1991.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 48460000 Programvara för analys, forskning, matematik eller prognos, 48810000 Informationssystem, 72212460 Programvaruutvecklingstjänster för analys, forskning, matematik eller prognos
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen