86429-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Boden: Städning av bostäder och byggnader samt fönsterputsning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Lokalvård 2020
Referensnummer: 20/8
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90911000 Städning av bostäder och byggnader samt fönsterputsning
II.1.4.
Kort beskrivning
Entreprenaden omfattar lokalvård av Stiftelsens fastigheter och är uppdelad i två delar. Anbudsgivare kan lämna på en eller två delar.
Anbudsområde 1: Trapphus, källare, tvättstugor samt Stiftelsens huvudkontor på Parkgatan 34 i Boden. Nedan kallat kontor.Anbudsområde 2: Lägenhets- och Byggstäd
Beställaren avser teckna ramavtal med en eller flera entreprenörer.
Entreprenadens omfattning framgår av under UF.3.2.2 angivna handlingar i upphandlingsdokumentet.
Volymer
Stiftelsen köper in tjänster för ca 2 MSEK per år. För båda områden.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
UF1 Allmän orientering
Stiftelsen Bodenbo skall vara ett bransch- samt marknadsledande fastighetsföretag med ett brett utbud av lägenheter som matchar de individuella variationerna i efterfrågan med avseende på boendemiljö, pris och standard.Stiftelsen Bodenbo skall vara ett professionellt skött bostadsföretag som våra leverantörer gärna använder som referenskund. Stiftelsen Bodenbo förvaltar ca 2 000 lägenheter och ca 115 lokaler belägna i Boden. För mer information om beställaren se www.bodenbo.se.
Beställaren reserverar sig för tillkommande och avgående objekt under kontraktstiden.
Beställare är Stiftelsen Bodenbo, Box 801, 961 17 Boden
Organisationsnummer: 898500-0622, Besöksadress: Parkgatan 34, Växel tel. 0921-578 80