Typ av upphandlande myndighet Departement eller annan central, regional eller lokal statlig myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Förmånscyklar
Referensnummer: 2022-2723
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 34430000 Cyklar
II.1.4.
Kort beskrivning
Riksantikvarieämbetet vill vara en cykelvänlig arbetsplats och bidra till minskade koldioxidutsläpp samt bättre hälsa för medarbetarna och vill därför erbjuda förmånscykel till sina medarbetare. Det ger en möjlighet till medarbetarna att cykla till jobbet istället för att ta bilen och är även en del i arbetet med uppdraget att myndigheten ska arbeta med att minska koldioxidutsläppen från resor. Det bidrar även till bättre hälsa för medarbetarna och till en attraktiv arbetsplats
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 34422000 Cyklar försedda med hjälpmotor, 34432000 Delar och tillbehör till cyklar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen