86536-2024 - Konkurrensutsättning
Sverige – Anläggningsarbete – Hammar förskola nybyggnation
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Byggentreprenader
2. Förfarande
Förfarande
TitelHammar förskola nybyggnation
BeskrivningHammar förskola ska bli en del av skolområde ”östra” i Kristianstad. Tomten för förskolan är belägen på Hammar med adress Åängavägen 5. Projektet avser nybyggnad av förskola om 8 avdelningar med plats för ca 144 barn. Fastigheten är idag obebyggd och angränsar till befintlig bebyggelse. Närliggande befintlig bebyggelse ska genom entreprenörens försorg sprickbesiktigas och vibrationmätas. BTA nybyggnad: 2060 m2 Tomtarea: ca 7350 m2
Intern identifierareTN 2020/1401
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artByggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45000000 Anläggningsarbete
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareHammar förskola nybyggnation