86593-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Nyköping: Delar av eller kompletta bygg- och anläggningsarbeten samt väg- och vattenarbeten
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Generalentreprenad Fastighetsutvecklingsprojekt Mälarsjukhuset
Referensnummer: DU-UPP18-0070
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45200000 Delar av eller kompletta bygg- och anläggningsarbeten samt väg- och vattenarbeten
II.1.4.
Kort beskrivning
Generalentreprenad i samverkan gällande ombyggnad och renovering ROT av två byggnader med personalbostäder, total yta ca 2 500 BTA samt nybyggnation av strålbunker ca 300 BTA och ombyggnad av lokaler i anslutning till ny strålbunker, ca 100 - 200 BTA.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45210000 Byggnadsanläggning, 45211100 Bygg- och anläggningsarbeten för bostäder, 45211300 Byggnation av bostäder, 45211350 Byggnation av byggnader med flera funktioner, 45262700 Ombyggnadsarbete, 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen