2. Förfarande
Förfarande
Titel: Radisson 3C - Kundnära fälttjänster och anslutningar med och utan schakt
Beskrivning: Generell information: Ellevio upphandlar drift, underhåll, mindre entreprenader, anslutningsärenden samt kundnära fälttjänster för hela Ellevios nätområde i tre parallella upphandlingar, enligt nedan: 1: B-avtal omfattande drift, underhåll, mindre entreprenader, kundanslutningar som drivs i projektform i avtalsområde 1. 2: C-avtal omfattande kundnära fälttjänster inklusive anslutningsärenden med och utan schakt i avtalsområde 1. 3: BC-avtal omfattande drift, underhåll, mindre entreprenader, anslutningsärenden samt kundnära fälttjänster i avtalsområden 2,3 och 4. Se bifogad karta över hur avtalsområdena är definierade. Då det är tre parallella upphandlingar behöver anbudsgivare ansöka till samtliga upphandlingar man avser kvalificera sig för. Ramavtalen gäller fyra år och 9 månader från och med 2025-07-01, med option på förlängning i tre år. Ramavtal tecknas med en avtalspart per avtalsområde och avtal (B,C, BC). Säkerhetsskyddsavtal, nivå 3, kommer upprättas, då vissa uppdrag kommer behöva tillträde till Ellevios säkerhetskänsliga verksamhet. Denna upphandling avser upprättande av ett ramavtal gällande C-avtal i avtalsområde 1. En övergripande omfattning av tjänsterna finns beskriven i bilaga Teknisk och kommersiell kapacitet C-avtal.
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45315300 Anläggningar för elförsörjning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Radisson 3C - Kundnära fälttjänster och anslutningar med Schakt
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:94895:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 65300000 Eldistribution och tillhörande tjänster