86637-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Norrköping: Läkarvård och tillhörande tjänster
Sociala tjänster och andra särskilda tjänster – offentliga kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Läkartjänster Kriminalvården 2019:1
Referensnummer: 2019-3374
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
85120000 Läkarvård och tillhörande tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Kriminalvården genomför upphandling av läkartjänster för vård och behandling av Kriminalvårdens klienter på anstalterna Västervik, Skänninge, Halmstad och häktet Helsingborg. Leverantören ska tillhandahålla tjänster i form av medicinsk utredning, diagnostik, rådgivning och behandling av klienter.
Information om upphandlingen
Beskrivning av upphandlingen
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 24 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.