86655-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Ängelholm: Social omsorg med inkvartering
Sociala tjänster och andra särskilda tjänster – offentliga kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Drift av särskilt boende - Bäckagården
Referensnummer: KS 2018/923
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
85311000 Social omsorg med inkvartering
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar driften av ett särskilt boende - Bäckagården. På Bäckagården finns 40 permanenta vårdboendeplatser. Ängelholms kommun är huvudman för de tjänster som omfattas av denna driftentreprenad.
Upphandlingen genomförs med fokus på kvalité och en fastställd prisnivå. Dygnsersättningen för vårdboendeplatser är 1 580 SEK.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
85300000 Socialvård och tillhörande tjänster, 85311100 Äldreomsorg
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen