8667-2023 - ResultatSverige-Luleå: Teknisk besiktning och provning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Besiktning av portar, hissar, lyftanordningar samt tryckkärl
Referensnummer: KLF 2022/1235
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71630000 Teknisk besiktning och provning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar besiktning enligt senast gällande regelverk, tex AFS, av hissar, maskindrivna portar, lyftanordningar och tryckkärl. Detta avtal innebär att Leverantören tar på sig att göra utföra kontroller/besiktningar så att gällande lagkrav uppfylls.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen