86684-2022 - ResultatSverige-Göteborg: Byggnadsinstallationsarbeten
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
VF - Östra sjukhuset BK Teknisk Upprustning
Referensnummer: FAST 2018-00060
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45300000 Byggnadsinstallationsarbeten
II.1.4.
Kort beskrivning
Västfastigheter.
Entreprenaden omfattar i huvudsak nya installationer ovan undertak samt nya undertak, förlängning av väggar till bjälklag och mindre layoutförändringar. Det stora arbetet avser plan 03 till 06, där plan 03 utgör en option. Från kulvert plan 98 upp till plan 07 ingår mindre lokala ändringsarbeten avseende försörjning av plan 03 till 06 samt en ny sprinklercentral på plan 00. På plan 07 byts befintliga golvbrunnar.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45314000 Installation av telekommunikationsutrustning, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering, 45333000 Gasinstallationer, 45343230 Installation av sprinklersystem
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen