2. Förfarande
Förfarande
Titel: Utbyte Belysning
Beskrivning: Eskilstuna kommun avser att byta armaturer för gatubelysning från äldre belysningsarmaturer till LED-armaturer med målsättning att sänka energiförbrukningen. Eskilstuna kommun har tagit fram typområden där armaturer inom varje typområde ska ha en enhetlig utformning och funktion. Upphandlingen består av två anbudsområden, armaturer för typområde Innerstad samt kommunikationsnoder. Anbudslämnaren kan välja att lämna pris på ett eller två anbudsområden.
Intern identifierare: 2602-024-029
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 31500000 Belysningsarmatur och elektriska lampor
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Generell del (1)
Beskrivning: Eskilstuna kommun avser att byta armaturer för gatubelysning från äldre belysningsarmaturer till LED-armaturer med målsättning att kraftigt sänka energiförbrukningen. Eskilstuna kommun har tagit fram typområden där armaturer inom varje typområde ska ha en enhetlig utformning och funktion. I denna upphandling behandlas typområde: Innerstad Utöver armaturer avser Eskilstuna kommun även att upphandla en kommunikationsnod, som är kompatibelt med Eskilstuna kommuns styrsystem Green Street Vision från Capelon. Denna upphandling avser produkter för två (2) anbudsområden. Anbudsområde 1 armaturer för innerstad och anbudsområde 2 kommunikationsnoder. Se handlingar 10.1 och 10.2 för antal. Anbudslämnaren kan välja att lämna pris på ett eller flera anbudsområden.
Intern identifierare: 1862626-0
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Anbudsområde 1
Intern identifierare: 1862627-1
Del (anbudsområde): LOT-0003
Titel: Anbudsområde 2
Intern identifierare: 1862628-2
Huvudklassificering (cpv): 31000000 Elektriska maskiner, apparater och förbrukningsvaror samt elektrisk utrustning; belysning