2. Förfarande
Förfarande
Titel: Vapenhuset Etapp 1 - Nyproduktion av punkthus
Beskrivning: Projektet Vapenhuset etapp 1 är den första etappen i Uppsalahems utbyggnad av området Vapenhuset i stadsdelen Kapellgärdet. Etapp 1 utgör en förtätning inom det befintliga studentbostadsområdet kallat Djäkne Höghus och omfattar totalt 6 stycken punkthus som uppförs som studentbostäder. Projektet bygger på tidig involvering av entreprenören där parterna i samverkan utformar, projekterar och genomför projektet. Projektet omfattas av klimatgränsvärden enligt Uppsala Klimatprotokoll.
Intern identifierare: UH 2024-000512
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45211000 Anläggningsarbeten för flerfamiljshus
Ytterligare klassificering (cpv): 45211300 Byggnation av bostäder, 45214700 Bygg- och anläggningsarbeten: studentbostäder, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000