Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ultraljudsutrustning för gynekologi och obstetrik
Referensnummer: HSN 1013-2022
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 33110000 Utrustning för medicinsk, odontologisk och veterinärmedicinsk bildbehandling
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ultraljudsutrustning av avancerad modell till Centrum för obstetrik och gynekologi samt ultraljudsutrustning av basmodell för användning inom både sluten- och öppenvård.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 33110000 Utrustning för medicinsk, odontologisk och veterinärmedicinsk bildbehandling
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Behovet beräknas till totalt 7-8 utrustningar per år. Upphandlingens takvolym är totalt 50 utrustningar.