86739-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Värnamo: Anläggningsarbete
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtalsupphandling för anläggningsentreprenad gällande utbyggnad av kommunikationsnät 2017–2020.
Referensnummer: 17/01
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45000000 Anläggningsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling är en del av Värnamo Energis satsning på fiber till Värnamo Kommuns företag och kommuninvånare samt förstärkning av elnätet.
Entreprenaden består av flera projekt (områden) där varje del hanteras som en särskild entreprenad med denna upphandling som grund.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45112000 Grävning och schaktning, 45230000 Bygg- och anläggningsarbeten: rörledningar, kommunikations- och kraftledningar, huvudvägar, vägar, flygplatser och järnvägar; mark- och grundarbeten, 45231600 Anläggningsarbete för kommunikationsledningar, 45232000 Anläggnings- och tillhörande arbeten för rörledningar och kablar, 45233228 Ytbeläggningsarbete, 45314310 Kabelläggning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen