See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Karriärvägledning 2026
Beskrivning: Förberedande insatser är individuellt anpassade insatser av vägledande, orienterande eller rehabiliterande karaktär. Syftet är att förbereda en arbetssökande för arbete, studier eller deltagande i något annat av Arbetsförmedlingens program. Tjänsten Karriärvägledning utgörs av kvalificerad karriärvägledning av examinerad studie - och yrkesvägledare enligt vägledningsmetoder som vilar på vetenskaplig grund. Det innebär att akademiska vägledningsmodeller, metoder och förhållningssätt tillämpas för att stödja deltagarens väglednings- och karriärprocesser.
Intern identifierare: Af-2025/0019 5698
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandets viktigaste kännetecken: enstegsförfarande
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 80500000 Utbildningstjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Generell del
Intern identifierare: 1767278-0
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Generell del (1) (Anbudsgivarens bekräftelse)
Beskrivning: Upphandling av tjänsten Karriärvägledning, arbetsmarknadstjänst
Intern identifierare: 1767281-1
Del (anbudsområde): LOT-0003
Titel: Leveransområde Gislaved
Beskrivning: Upphandling av tjänsten Karriärvägledning, arbetsmarknadstjänster
Intern identifierare: 1804832-2
Del (anbudsområde): LOT-0004
Titel: Leveransområde Halmstad
Intern identifierare: 1804873-3
Del (anbudsområde): LOT-0005
Titel: Leveransområde Haninge
Beskrivning: Karriärväglednings tjänst, arbetsmaraknadspolitisk insats
Intern identifierare: 1794379-4
Del (anbudsområde): LOT-0006
Titel: Leveransområde Helsingborg
Beskrivning: Tjänsten Karriärvägledning
Intern identifierare: 1804878-5
Del (anbudsområde): LOT-0007
Titel: Leveransområde Karlstad
Intern identifierare: 1794383-6
Del (anbudsområde): LOT-0008
Titel: Leveransområde Katrineholm
Intern identifierare: 1794384-7
Del (anbudsområde): LOT-0009
Titel: Leveransområde Klippan
Beskrivning: Samtliga leverantörens personella resurser som har kontakt med deltagare ska ha kompetens för att identifiera, motverka och förebygga omotiverade skillnader bland deltagare i den arbetsmarknadspolitiska insatsen, utifrån kön, könsöverskridande identitet eller uttryck, etnisk tillhörighet, religion eller annan trosuppfattning, funktionsnedsättning, sexuell läggning eller ålder. Vidare ska samtliga leverantörens personella resurser som har kontakt med deltagare vara väl förtrogna med leverantörens policy, riktlinjer och rutiner i enlighet med krav i avsnitt "Icke diskriminering, jämställdhet och mångfald".
Intern identifierare: 1794386-8
Del (anbudsområde): LOT-0010
Titel: Leveransområde Kristianstad
Intern identifierare: 1794387-9
Del (anbudsområde): LOT-0011
Titel: Leveransområde Landskrona
Intern identifierare: 1794388-10
Del (anbudsområde): LOT-0012
Titel: Leveransområde Lund
Intern identifierare: 1794392-11
Del (anbudsområde): LOT-0013
Titel: Leveransområde Mora
Intern identifierare: 1804887-12
Del (anbudsområde): LOT-0014
Titel: Leveransområde Motala
Intern identifierare: 1794394-13
Del (anbudsområde): LOT-0015
Titel: Leveransområde Norrköping
Intern identifierare: 1804888-14
Del (anbudsområde): LOT-0016
Titel: Leveransområde Nässjö
Intern identifierare: 1804891-15
Del (anbudsområde): LOT-0017
Titel: Leveransområde Södertälje
Intern identifierare: 1794401-16
Del (anbudsområde): LOT-0018
Titel: Leveransområde Tumba
Intern identifierare: 1794406-17
Del (anbudsområde): LOT-0019
Titel: Leveransområde Uppsala
Intern identifierare: 1794407-18
Del (anbudsområde): LOT-0020
Titel: Leveransområde Varberg
Intern identifierare: 1804893-19
Del (anbudsområde): LOT-0021
Titel: Leveransområde Värnamo
Beskrivning: Tjänsten Kariärvägledning
Intern identifierare: 1804897-20
Del (anbudsområde): LOT-0022
Titel: Leveransområde Ystad
Beskrivning: tjänsten Karriärvägledning
Intern identifierare: 1794408-21
Del (anbudsområde): LOT-0023
Titel: Leveransområde Örebro
Intern identifierare: 1794410-22