86761-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Snöröjning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal snöröjning
Referensnummer: UH-2023-2
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90620000 Snöröjning
II.1.4.
Kort beskrivning
Beställaren förväntar sig att Entreprenören är proaktiv och levererar en professionell snöröjning med hög och jämn kvalitet. Beställarens ambition och mål är att antagen Entreprenör ska ta ansvar för snöröjningen av Nordiska Museets utemiljöer. Snöröjningen ska utföras på ett sådant sätt att utemiljöerna alltid upplevs tillgängliga. Snöröjningen i våra unika miljöer påverkar i hög grad hela upplevelsen av en vistelse hos oss. Syftet med snöröjningen är att bidra till en positiv upplevelse, förebygga olyckor och obehag, samt värdebevara kulturhistoriska miljöer med mycket stort värde. Därför är det viktigt att snöröjningen tillämpas på ett klokt sätt. Maskiner ska användas så att skador på byggnader, inventarier och människor inte uppstår.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 2 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Ramavtalstiden gäller från och med att det har undertecknats av båda parter och i 24 månader med en möjlighet för museet att förlänga Ramavtalet med (1) ett år i taget med högst (2) två år så att den totala längden på Ramavtalet blir (4) fyra år, 2 år+1 år + 1 år=4 år. Förlängningen sker automatiskt om inte Ramavtalet sagts upp av museet (3) månader innan avtalsslut.
Museet bedömer att uppskattat värde för Ramavtalet är ca 2 MSEK exklusive moms, detta är ingen garanti utan av museet en bedömning. Anbudsgivare åtar sig att leverera tjänster, produkter och material mot det faktiska behov som uppstår och till de priser som angetts i upphandlingen. Takvolym för detta Ramavtal är 2,6 MSEK exklusive moms.