8679-2023 - ResultatSverige-Stockholm: Redovisning, revision och skattemässiga tjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Revision och Rådgivning av inkomstskatt och moms
Referensnummer: SDA 2022-00340
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79200000 Redovisning, revision och skattemässiga tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Swedavia upphandlar revision och rådgivning i en upphandling med två anbudsområden.
Revision
Uppdraget omfattar tillhandahållande av revisionstjänster enligt lagstadgad revision, granskning av delårsrapport och annan granskning och rapportering som det enligt aktiebolagslagen ankommer på bolagets revisor att utföra och omfattar Swedavia AB med dotterbolag. Avrapportering av granskningar till ledning, revisions- och finansutskott och styrelsen samt närvaro vid styrelsemöten och revisions- och finansutskottsmöten.
Rådgivningstjänster inom redovisning, inkomstskatt och moms och rapportering av hållbarhetsfrågor.
Swedavia har behov av att upphandla ett avtal för Rådgivningstjänster inom redovisning, skatt, moms och rapportering av hållbarhetsfrågor.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79200000 Redovisning, revision och skattemässiga tjänster, 79210000 Redovisning och revision
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
2 avtal, ett för revision och ett för rådgivning